OKTOBAR – MJESEC KNJIGE U NAŠOJ ŠKOLI

Mjesec knjige u našoj školi obilježili smo u toku ove sedmice tako što smo održali dva sastanka “Kluba knjige”. Oba sastanka održali smo u ambijentu naše školske biblioteke. Prvi sastanak upriličen je za učenike osmih i devetih razreda, a razgovarali smo o romanu američkog književnika Džona Grina “Krive su zvijezde”. To je roman izdat 2012. godine, i ubrzo je postao najčitaniji roman među tinejdžerima širom svijeta. Njegovoj popularnosti doprinijela je i ekranizacija romana na filmsko platno 2014. godine. Kao i roman, i film je pobrao simpatije mlađe publike, većinom tinejdžera.
Drugom sastanku prisustvovali su učenici sedmog razreda koji su iznosili svoje mišljenje o poznatom naučnofantastičnom romanu “20 000 hiljada milja pod morem”, francuskog književnika Žila Verna, oca naučne fantastike. Naše starije generacije sigurno veoma dobro pamte doživljaje glavnih junaka na čudesnoj podmornici “Nautilus”, a sada su i mladi čitaoci sa “Nautilusom” zaronili u čudesni svijet okeanskih dubina, gdje se piščeva mašta susrela sa, za to vrijeme nezamislivim, naučnim dostignućima. To je ono u ovom romanu što je učenicima najviše privuklo pažnju.
Topla preporuka za čitanje oba romana i za ostale učenike u našoj školi.

Autorica članka: Edina Borčilo, nastavnica – voditeljica sekcije “Klub knjige”