MJESEC KNJIGE U NAŠOJ ŠKOLI

Svake godine u oktobru obilježava se mjesec knjige. Taj mjesec veoma je važan jer se tada promovira vrijednost knjige i njezina uloga u obrazovanju, društvu i izgradnji identiteta pojedinca. U našoj školi ove godine obilježen je mjesec knjige. Naši učenici su zajedno s nastavnicima i bibliotekarkom obilježili mjesec knjige na redovnoj nastavi i vannastavnim aktivnostima. Učenici V-2 razreda su sa svojom učiteljicom Amirom Porča obilježili mjesec knjige tako što su na času ilustrirali svog najdražeg lika iz književnosti i predstavili ga drugarima u razredu. Najviše preporuka  za čitanje dobila je knjiga Dnevnik jednog smotanka, autora i ilustratora Džefa Kinija. Svoje najdraže likove iz književnosti učenici su zalijepili na plakat koji je izložen na hodniku škole. Učiteljica Azra Kukavica sa svojim III-1 razredom posjetila je biblioteku. Njezini učenici su marljivo pravili kreativne bilježnike za stranice knjige koje će sigurno koristiti kada budu čitali lektiru. Mjesec knjige obilježili su i naši najmlađi đaci, prvačići, učenici učiteljice Adise Smailović koji su posjetili školsku biblioteku i poslušali priču Mirsada Bećirbašića Zašto su naša djeca zlatna. Razgovarali su o priči i iz nje izvukli lijepe poruke. U aktivnostima povodom mjeseca knjige učestvovali su i učenici šestih, sedmih, osmih i devetih razreda. Izrađivali su plakate, crtali su likove iz književnosti, ukrašavali biblioteku…  Učenica VIII-2 razreda, Ajna Rihić, ukrasila je školsku biblioteku crtajući likove Pinokija, Crvenkapice i Pipi Duge Čarape. U biblioteci su učenici sekcije Klub knjige zajedno s nastavnicom Edinom Borčilo organizirali druženje za ljubitelje knjige. Razgovarali su o romanu američkog književnika Džona Grina Krive su zvijezde i naučnofantastičnom romanu 20.000 milja pod morem,francuskog književnika Žila Verna.

Autorica: Berina Spahić