DAN GRADA ZENICE

Danas 20. 3. 2023. učenici II-1 razreda su prošetali povodom rođendana našeg grada. Samo ime Zenica se prvi put pominje u sačuvanom dokumentu 20. 3. 1436. pa se taj dan slavi kao Dan grada Zenice.
Prvo smo svratili do “Kamenog spavača” – spomenik našim poginulim borcima i rekli da se tu polaže cvijeće kada je neki značajni praznik za naš grad i domovinu. Dalje smo se uputili prema zgradi Kantona, zgradi Općine, a nakon toga do Bilinog polja gdje je spomen-ploča Kulina bana. Naučili smo da se u našem gradu potpisao najstariji sačuvan bosanski državni dokument.
Učenici su zaključili da je njihov grad dosta star (stariji i od njihovih nana), ali da je jako lijep, posebno u ove prve proljetne dane kada se priroda budi.
Učiteljica Amra Teskeredžić